Title Image

Çalışan Destek Programı – İşveren Markası

Çalışan Destek Programı – İşveren Markası

işveren markası, çalışana destek, insan kaynakları, çalışan

Çalışan Destek Programı; çalışanlara kişisel sorunlarıyla ilgili olarak kurumların yardım ve destek amaçlı oluşturdukları girişimlerdir. Çalışan Destek Programları şirketlerin günden güne ilgisini çekmeye başladı. Bunu maliyet gören kurumlar olduğu kadar geri dönüşü kazanılan yatırımlar olarak gören kurumlar da vardır.

 

işveren markası, çalışana destek, insan kaynakları, çalışan

Çalışan Destek Programı; çalışanlara kişisel sorunlarıyla ilgili olarak kurumların yardım ve destek amaçlı oluşturdukları girişimlerdir. Çalışan Destek Programları şirketlerin günden güne ilgisini çekmeye başladı. Bunu maliyet gören kurumlar olduğu kadar geri dönüşü kazanılan yatırımlar olarak gören kurumlar da vardır. 

Çalışan Destek Programı; kurum merkezli, kişisel sorunlar, danışmanlık, tedavi, uzmanlara sevk ve performans olmak üzere altı bileşenden oluşur.

Çalışan Destek Programı ile bağımlılık tedavisi, psikolojik sorunlar (stres, depresyon, çatışma, saldırganlık- fiziksel taciz, psikolojik taciz), kişisel ve ailevi sorunlar, hukuki/finansal sorunlar ve birçok farklı konuda danışmanlık ile çalışanlara hizmet verilir.

Bu hizmetlerin amaçları;

  • İş kayıplarını azaltmak
  • Çalışan performansı arttırmak
  • İşe devamsızlığı azaltmak
  • Çalışan stresini azaltmak
  • Çalışma arkadaşları ile iletişimi arttırmak
  • Kurum performansını arttırmak
  • Çalışanın psikolojik ve fiziksel sağlığını iyileştirmek
  • Motivasyonu arttırmak
  • Kuruma bağlılığı arttırmak

Türkiye’de oldukça yeni olan bu bu hizmeti ilk olarak Avita vermeye başlamıştır.  2006 yılından itibaren kurumlara hizmeti sağlıyorlar. Aynı şekilde sizlere LEAP‘i de öneriyorum. İşleyişleri birbirine çok benziyor. Anlaşma yapıldıktan sonra 7/24 açık olan bir telefon hattınız oluyor ve çalışanlarınız çağrı merkezini arayarak hangi konuda destek/danışmanlık almak istiyorlarsa konusunda uzman kişi ile görüşüyorlar. Gerekli durumlarda da yüz yüze destek de sağlanıyor. İlgili Link

ABD’de “Fortune 500” listesinde yer alan şirketlerin %90’ı, 500 ve üzeri çalışanı olan şirketlerin %89’u ve 5 bin ve üzerinde çalışan istihdam eden şirketlerin ise % 95’i Çalışan Destek Programı’ndan yararlanmaktadır. Umarım Türkiye’de de bu programı uygulayan kurumların sayısı günden güne artar. İnsana değer veriyorsak ki bunu kurumlar sürekli dile getiriyor o zaman bu söylemimizin içini de doldurmalıyız. Ayrıca işveren markası uygulamaları içerisinde de bu programa yer verebilirsiniz.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz