Title Image

Çalışan Bağlılığı Nasıl Sağlanır?

Çalışan Bağlılığı Nasıl Sağlanır?

Çalışan Bağlılığı

Temmuz ayında Dale Carnegie Tranining’te Çağlayan Bodur tarafından verilen “Çalışan Bağlılığı Nasıl Sağlanır? workshopuna ekipçe katıldık. Genel olarak bağlılık sağlamaktaki amaçtan, bağlılığın ne olduğundan, neden önemli olduğundan ve nasıl geliştirildiğinden, sürdürülebileceğinden bahsettik. Verimli geçen keyifli saatler için Çağlayan Bey’e çok teşekkür ederim.

Çalışan bağlılığı ile çalışan memnuniyeti sık sık karıştırılan iki kavramdır. Tek başına memnuniyet yeterli değildir, memnun çalışanların da her zaman bağlı olacağını söyleyemeyiz. Çağlayan Bey’de başlangıçta bunun üzerinden durdu. Bağlılık bizlerin amacı, memnuniyette bu yolda bir araç olduğunu aktardı. Hatta çok güzel bir söz de paylaştı. Genel olarak anlatılanlardan da bahsedeceğim:

“Bir insanın beyninin, elinden geleni yapması için önce kalbini fethetmek gerekir.” Andrew Carnegie

Bağlılık kimi zaman da zihinsel olarak olabileceğini konuştuk. Mesela: 2 sene sonra emekli olacağım o yüzden ayrılamıyorum demek. Bizim beklentimiz ise bağlılıktan hedefler için elini taşın altına koymasıdır.

 

Bağlılık Neden Önemli?

  • Yeni fikirlerin kaynağından artış
  • Hastalık izni kullanmada düşüş
  • Müşteriyi iyi anlamada oranında artış
  • İş verimliliğinde artış
  • Şirketten ayrılmalarda düşüş

 

Şirketlerin başarıları için bağlılık önemli. Direkt olarak iş sonuçlarına etki ediyor.

 

Bağlılar: Firmada uzun süre kalır. Sonuçlara katkı sağlar. İş verimliliğini ve kaliteyi sağlar.

Kısmi Bağlı: Sonuca değil görevine yoğunlaşır. Ne yapılması gerektiğinin söylenmesini bekler. İşi yap, parayı al, eve git mantığında çalışır.

Bağlı Olmayan: Negatif tohumları eker. Gelişimi sabote eder. Güvensizlik ve husumet yaratır.

 

Ayrıca şirketten bir kişinin ayrılması kurumlara o kişinin 1 yıllık brüt rakamı kadar maliyet yaratır. 

 

Bağlılığı arttıran 3 temel faktör;

1) Yönetici ile ilişki ve iletişim

2) Üst yönetime inanç

3) Kurumdan duyulan güven

 

Yöneticilerin çalışanların iş ve yaşam dengesini koruması, kararlarını desteklemesi, içtenlikle takdir etmesi, ilgili olması, dinleyici olması, yetki vermesi önemli.

Üst yönetimin de çalışanlarla açık iletişim kurması, fikirlerini sorması, onlara güven sağlaması ve saygı göstermesi, kaynak sağlaması, sözünde durması önemli.

Kurumların çalışanlara hedef duygusunu aşılaması, onların fikirlerini kullanması, iyi bir itibar sağlaması, faydalı işler yapmasını desteklemesi, başarıları paylaşması, sosyal sorumluluk projelerine odaklanması önemli.

 

Ayrıca bağlılığı cesaretlendiren şirket kültürü oluşturulmalı, belli aralıklarla bağlılık ölçülmeli, bağlılığı etkileyen olumsuzluklar için plan geliştirilmeli, gelişim için yönetim sorumlu tutulmalı ve ilerlemeyi görüp ödüllendirilmelidir.

 

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
1 Yorum
  • Ayşegül İmamoğlu

    28 Ocak 2014 at 18:30 Cevapla

    Hizmet ettiği firmada değerli olduğunu hisseden,adil ücret politikasına göre hak ettiği ücreti aldığına inanan,maddi-manevi tatmin duygusu oluşmuş bireylerde çalıştığı firmalarda bağlılık görülür.

Bir Yorum Yaz