Title Image

Bir Araştırma: Temel Yetkinlikler Yabancı Dil Kadar Önemli!

Bir Araştırma: Temel Yetkinlikler Yabancı Dil Kadar Önemli!

 

 

 

 

 

 

 

           Kariyer.net’in mart sayısında yer alan ve ilgimi çeken bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Learndirect’in 2950 işsiz, 462 orta ve büyük işletme ile gerçekleştirdiği araştırma sonucuna göre adaylar ile işverenlerin algıları arasında farklılıklar var ve iş fırsatları algılar arasındaki boşluklardan dolayı kaçıyor. İş arayanlar ile işverenler arasında; takım çalışması, iletişim, ikna kabiliyeti gibi beceriler konusunda büyük bakış açısı farklılıkları bulunuyor. 

              İş arayan 10 adaydan yalnızca 1’i bu becerilerin önemli olduğunu düşünürken, işverenlerin %88’i bunların öncelikli konu olduğunu söylüyor. Ayrıca her 4 adaydan 1’i mülakatlarda nasıl bir izlenim bırakacağını bilmezken, işverenlerin %42’si adayların büyük çoğunluğunun mülakat sırasında fazla stresli göründükleri için elendiklerini ifade ediyor. 

               Learndirect’in sözcüsü Peter Shufflebotham; adayların, işverenlerin takım çalışması, iletişim becerisi gibi temel yetkinliklere de en az yabancı dil kadar önem verdiğini bilmeleri gerektiğini dile getiriyor.  

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz