Title Image

Bakabiliyorsan Görebilirsin Anlatabiliyorsan Anlaşılabilirsin

Bakabiliyorsan Görebilirsin Anlatabiliyorsan Anlaşılabilirsin

 

 

            Aydan Çağ hanımefendinin bugün bir mesaj yazıp, kendisine ait  Çağın İnsan Kaynakları bloğunun      Konuk Yazar bölümünde yer almam için yaptığı davet yakın haftalarda beni en çok mutlu eden ve de Yazar  sıfatı kelimesi yanında ismimin bulunması bakımından ise tarif edemeyeceğim kadar onur verici bir gelişmeydi, şahsım adına.diye belirterek başlamak isterim,  

 

          Hani bir çok buluşmalara da basamak olarak kullanılırya ilk başlarken,nerden  başlasak nasıl anlatsak diye,zaten işin bütün püf noktası da bu ifadede saklı.Nasıl mı? Öncelikle başlamak bir işe niyet sahibi olmak ve bu niyetin sağlam olması.Bir adım atarken ilk önce  iyice düşünüp,araştırıp imkanlar dahilinde geniş bakmak ve olabildiğince etraflıca görüp doğru  değerlendirdiğimize inandıktan sonra karar verip bu kararı hayata geçirmek için harekete geçmek

 

          İkinci  çok önemli husus ise anlatmak ve  doğru anlaşılabilmek.Bunun için de  işimizin ve kendi duruşumuzun niyetimizin iyi ve doğru anlaşılması. Bu bakımından projemiz veya çalışmamızı,çabamızı hayatın her alanında ilgilisine ve ilgililerine doğru sunum yapabilmek,anlaşılabilir kılmak ve de doğru anlaşılmasını sağlayacak biçimde,esneklikte ve seviyede paylaşabilmek çok önemli.

 

      Başarılı sonuca ulaşabilmemizin ise önemli ölçüde bizim tutum ve tavırlarımızla,doğru görme ve doğru anlatabilmemizle ilgili olacağını baştan bilmemiz lazım.

 

         Şimdi  bu eksende biraz da ben bu başlıkların daha iyi anlaşılabilmesi için bu konularla ilgili birkaç örnekleme ve deney imlenmeden bahsedeyim.Bakma yetisi vermiş ise Yüce Mevla hepimiz bakabiliyoruz,Ancak yalnızca bakabilmek bizim görmemizi sağlayamıyor.Ne demek bakabildiğimize göre de görebiliriz diye düşünülebilir. Şöyle ki hiç okuma yazma bilmeyen bir kişiyi düşünelim,gözlerinde hiçbir özür yok yok olmasına karşın bu kişi gazeteyi,kitabı ve içinde yazılan metinleri,anlatılan ifadeleri görebiliyor mu ? bir işyerinin üzerindeki renklerden  ve tabeladan bu işyerinin ne üzerine iştigal ediyor olduğunu anlayabiliyor mu?.

 

         Anlatma konusuna gelince; yaşadığımız semt Ankara’nın yerleşim alanları içerisinde nüfus bakımından önemli bir kayda sahip olan Etlik-Aşağı Eğlence Mahallesi , dolayısı ile trafik de oldukça yoğun .araç park ihtiyacı karşılanması zor bir Semt ,Bir iki kez değil çok defa park yeri sorunu ile karşı karşıya kalıyor, bazen bir araç kadar bir yer cadde veya işlek sokaklar üzerinde buluyor ve çoğu kez yoğun işyeri merkezli olmasından, işyerlerinin sahipleri bu defa ya engel bırakıyor ya da hemen bir şekilde uygun olmayacağını belirtiyorlar ya,deney imlendiğim bir yöntem paylaşmak istiyorum bu konuda;Tam yerleşmeden  işyeri çalışan veya sahiplerinden önce davranıp doğrudan işyerine kendim gidip selam veriyor ve bir engel teşkil ediyor mu  işiniz açısından diye her zamanki doğal tebessümümle soruyorum, inanın kaç kez bu yöntemle hareket ettiysem  hiç memnuniyetsiz bir durumla karşılaşmadım hatta taksilerin çevrili alanından  bile birkaç defa başka imkan bulunmadığını uygunca ifade ederek ve taahhüt ettiğim kısa süreye sadık kalmak suretiyle faydalandım.

 

Samimiyet, Sevgi ve Tebessüm, hiç yanımızdan ayırmamamız gereken çok önemli üç anahtar.

                                                                                                                                 

Bu itibarla ;

Bakabiliyor isek Görebiliriz: Bunun için  iyi niyetle başlayıp, emek ve çabamızı bütün gücümüzle, sevgimizle, tüm kararlılığımızla sergileyebilir isek, görebilir,görülebiliriz.

Anlatabiliyor isek Anlaşılabiliriz: Bunun içinde yine iyi niyetimizle başlayıp,azmimizle, sevgimiz ve sabrımızla gerektiğinde karşımızdakilerin seviyesinde, yılmadan, kendimizi inandıracak kadar  etkili biçimde anlatabilir isek,  anlaşılabilir,gönüllerde yer alırız ki;

bu kazanımların en ulvi sonucudur, en üstün makam ve  başarıdır.

 

Saygılarımla,

 

Nedim İLERİ

Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı

nedimileri@gmail.com

Paylaşmak Sevgidir,Berekettir.

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
4 Yorum
 • Gökhan Yilmaz

  26 Mart 2012 at 19:23 Cevapla

  Aydan hanım Nedim beyi konuk ettiğiniz için teşekkürler.Kendisini ve yorumlarını ilgiyle takip ediyorum.:)

  Nedim Bey bu güzel paylaşımınız için teşekkür eder en derin saygılarımı sunarım…:)

  • Nedim İLERİ

   26 Mart 2012 at 20:52 Cevapla

   Gökhan bey,
   Asıl ben Teşekkür ederim. Öncelikle Aydan ÇAĞ hanımefendiye daveti ve bloğunda yer ayırdığı için,
   Sizlere de beğendiğiniz ve de böyle güzel yorumlar paylaştığınız için.
   Sağlık ve başarılarınızın devamı temennilerimle.

 • Nurten NAYİR

  27 Mart 2012 at 05:04 Cevapla

  Nedim Bey,
  Çok sıcak ve anlamlı bir yazı olmuş, elinize, yüreğinize sağlık, teşekkürler 🙂
  Nurten NAYİR

  • Nedim İLERİ

   27 Mart 2012 at 22:22 Cevapla

   Nurten hanım,
   Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için,evet içimizden geldiği gibide; sizde güzel bakmışsınız birazda ondan.
   Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Bir Yorum Yaz