Title Image

Adaylarına Bence Hiç Geri Dönüş Yapmamalısın!

Adaylarına Bence Hiç Geri Dönüş Yapmamalısın!

 

 

 

 

 

 

 

Kurumların adaylara geri dönüş yapmaması oldukça rahatsız edici bir durum ve görüşmeye giden aday olumsuz bile olsa bir yanıt bekliyor. Bunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Ben de aday tarafında yer aldım ve sadece olumlu olması durumunda meslektaşlarımın iletişime geçmesi oldukça sinir bozucu idi. Aday tarafından neden bakamıyoruz diyeceğim ama zaten bizler empati konusunda da oldukça başarısız değil miyiz? Ben kendi kurumumda insan kaynakları mailine düşen her özgeçmişe bile maksimum 3 gün içerisinde elimize ulaştığına dair geri dönüşte bulunuyorum ki aday acaba incelendi mi, ellerine ulaştı mı vb. sorularla uğraşmasın diye. Her kapanan pozisyon için önce telefon/mail geri dönüşleri ve şeker gönderimi yapıyoruz. Aday deneyimi yönetimi günümüzde oldukça önemli bir kavram ve yetenek yönetimi ile işveren markası içerisinde de olduğunu söylemek isterim. Ben bugüne kadar çok az firmanın dışında İK maillerine düşen özgeçmişlere yanıt yolladıklarını gördüm, bazıları da aylar sonra yanıt yolluyorlar orası da ayrı bir konu.

 

Nereden geldik derseniz bu konuya biraz önce de söylediğim gibi aday deneyimi yönetimi önemli, adaylara geri dönüş yapmak da burada önemli noktalardan biri. Birazdan söyleyeceğim firma 23 Ekim günü tam tamına 235 kişiye olumsuz geri dönüş yaptı ve ne yazık ki bcc’ye (gizli olarak) eklemesi gereken mailleri cc’ye koyarak kendileri ile görüşen 235 kişinin mail adresini de paylaşmış oldu. Trajikomik olan ise bunun da ötesinde, firmayla görüşmeyi 2011 Kasım ayında yapan kişiye yaklaşık 1 yıl sonra olumsuz geri dönüş yaptılar. Eminim o mailler içerisinde son birkaç ay dışında görüşülen epey kişi vardı. Sonrasında yaptıkları hatanın farkına varıyorlar ki, yollamış oldukları mailleri geri çekmeye çalışmışlar fakat iş işten çoktan geçmişti. 

 

Bu firma ki yetenek yönetimi alanında ödül almış ve yetenek yönetimlerini zirvelerden zirvelere, kongrelerden kongreye koşan, İşe Alım uygulamalarında finalist olan ve en önemlisi 4 kez İnsan’a Saygı ödülü almış Bilim İlaç!  Evet yanlış okumadınız bu absürtlüğü yapan firma Bilim İlaç‘ın ta kendisi. Bunu sadece bu firma mı yapıyor, hayır tabii ki de… Çalışmak için can atılan başka firmalardan da örnekler verebilirim bu olay çok yeni olduğundan sizlerle paylaşmak istedim. Eğer siz 1 yıl sonra görüştüğünüz tüm adaylara bir maille toplu olarak geri dönüş yapacaksınız hiç yapmayın daha iyi!  Ödülden ödüle, kongreden kongreye, zirveden zirveye koşarken bir saniye durun ve adaylara geri dönüş yapmak gibi çok basit bir süreci neden elime yüzüme bulaştırıyorum diye düşünün ben size bunu öneririm… 

 

Bir İK’cı olarak meslektaşlarımın yaptığı bu hata için 235 kişiden özür dilerim… Bizler sistemlerin daha iyi olması için çalışan İK’cılarız ve sizlere aday ve çalışan tarafında da iyi deneyimler yaşatmak istiyoruz, lütfen bütün İK’cıları aynı kefeye koymayın. 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
  • mevlüt

    8 Kasım 2012 at 12:30 Cevapla

    merhaba Aydan hanım bu konuyu tartışılması gerek diye düşünüyorum,evet biz yıllaraca masanın öbür tarafında yer aldık.simdi değer tarefnda bizler varız varız bu konuyutwiter tartışalım derim,

  • Mevlüt

    8 Kasım 2012 at 19:03 Cevapla

    Bu yazının başlığına baktığımda yine biz hemşeri kanayan noktaya merhem olmuştur.Dedim.Ki yanılmamısım.biz tur seylerle karsılasıyoruz.Size Aydan hanım ik noktasınnda yaptıgınıız eyleme sahsımadına TEŞEKKUR EDERIM..

Bir Yorum Yaz