Title Image

6 yıldır işe gitmeyip maaş alan adam

6 yıldır işe gitmeyip maaş alan adam

İspanya’da bir kamu personelinin işe hiç gitmediği altı yıl boyunca fark edilmemiş. İnanılır gibi değil… Altı yıl boyunca hiç işe gitmeyen Joaquin Garcia isimli çalışana 27 bin euro (yaklaşık 90 bin TL) ceza verilmiş. 

Mahkemede hakkındaki iddiaları kabul etmeyen ve mobinge uğradığını söyleyen Garcia haksız bulunmuş ve ceza ödemeye mahkûm edilmiş. Ceza bedeli Garcia’nın vergiler düşüldükten sonra kalan bir yıllık maaşına eşitmiş. 5 yıllık maaş yine cebinde kaldı 🙂

Görevi bir atık su işleme şirketini denetlemek olan 69 yaşındaki Garcia’nın yıllardır işe gitmediği ise kendisine “uzun yıllar süren hizmeti” nedeniyle ödül verilmek istenmesiyle ortaya çıkmış.  Yıllardır işe gitmediği anlaşılmasaymış görevde 20 yılını tamamladığı için Garcia’ya plaket verilecekmiş. 

6 yıldır işe gitmeyip maaş alan adam

Neden Kimse Fark Etmedi?

Bu sorunun yanıtını verebilmek hem kolay hem de zor. Ana sebep iletişimsizlik. Ama kontrol mekanizması sıfır, insan kaynakları, departman müdürü, ekip arkadaşları vs. hepsi de mi uyuyordu bilemiyorum.

Atık su şirketinin yetkilileri Garcia’nın devlet tarafından denetlendiğini düşünürken, devlet yetkilileri ise işe geliş-gidişlerin kontrolünün atık su şirketinde olduğunu sanıyormuş. Bu nedenle Garcia’nın işe gitmediği altı yıl boyunca anlaşılmamış Garcia ise iddiaları reddediyormuş. Ailesinin politik görüşleri nedeniyle üstleri tarafından atık su şirketine ‘sürüldüğünü’ iddia ediyormuş.

İspanyol El Mundo gazetesine konuşan yakın arkadaşları, Garcia’nın uğradığı haksızlığı ailesinin geçimini sağlamak zorunda olduğu ve ilerleyen yaşından ötürü yeni bir iş bulamayacağını düşünerek şikayet etmediğini aktarmış. Gazetenin haberine göre Garcia, her gün ve mesai saatlerinde olmasa da işe gitmiş. Arkadaşları Garcia’nın sürekli işe gitmek yerine kendisini felsefe okumaya adadığını belirtiyor.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz