Umudunu Kaybetme

 

Bugün sizlere geç keşfettiğim ama iyi ki de günün birinde izlemişim dediğim bir filmi önermek istiyorum: “UMUDUNU KAYBETME”  

 

Film ünlü bir yatırım firmasının sahibi Chris Gardner’ın hayatından esinlenmiş.  1980’lerin başlarında, kucağında küçücük bebeğiyle birlikte koyu bir sefalet içinde Chicago’nun sokaklarında yaşayan, ancak zekâsı ve çalışkanlığıyla günümüzün en büyük borsacılarından birine dönüşen Amerikalı işadamı Chris Gardner’in gerçek öyküsü… Will Smith ve o dönemde 9 yaşında olan gerçek oğlu Jaden Smith’in muhteşem oyunculuklarını da atlamak istemem. Beni bu kadar etkilemesinde en önemli nedenleri hem gerçek hayattan esinlenmesi, konusu, anlatımı, mesajları,vermiş olduğu motivasyonu olarak sıralayabilirim.

 

Ayrıca filmi izlerken 1981 yılındaki İK uygulamaları ve süreçleri de oldukça ilgimi çekti.  Hatta filmi izlerken o dönemde onlarda yapılanların bizde şu an bile her kurumda olmayışını bilmek de üzücü oldu… Bunların ötesinde Chris Gardner’ın broker olma hayalini gerçekleştirmek için katılmış olduğu efsane mülakatını da unutmak imkansız. Filmi izlerken bir insanın yılmadan, dibe düştüğü anda bile umutla mücadelesini sürdürüp, ayakta kalabildiğine, hedefine ulaşmasına an ve an tanıklık edeceksiniz.

 

Filmin en ünlü ve akılda kalıcı repliğine gelirsek:

“Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme. Bir hayalin varsa onu korumalısın. Bir şeyi istiyorsan, git ve al.“

 

Daha çok şey yazmak isterdim ama izlemeyenler için yazımı burada noktalıyorum 🙂

 

Keyifli okumalar ve seyirler…

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum yaz

E-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanları doldurun. *

*

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Deloitte Y Kuşağı Araştırması 2017

  Deloitte tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilen ‘Y Kuşağı Araştırması’na göre, başta EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi olmak üzere,...

Kapat