Anasayfa » Sosyal Medya » Sosyal Medyada İş İlanları

Sosyal Medyada İş İlanları

Sosyal medyada işverenler artık yerini alıyorlar ve insan kaynakları uygulamalarına da yer veriyorlar. Kurumların iş ilanlarını artık kariyer portalları dışında sosyal medyada, maillerde, kurumun kendi kariyer sitesinde de görebilmek mümkün. Hepsini beraber kullanmak da bir avantaj oluşturuyor.

Facebook, Twitter ya da LinkedIn üzerinden verilen bir iş ilanında görsellik de kimi zaman ön plana çıkabiliyor. Beklentilerimiz de bu yönde :) Adaylardan nasıl ki sıradışı CV’ler bekliyorsak, aynı şekilde ilanlar da bu yönde olmalı diye düşünüyorum. Ajanslarla çalışmaya başlamalıyız. Hatta kurumlar İK çalışanlarına grafik ve tasarım eğitimi aldırmalı diye düşünüyorum.

Özellikle sosyal medya üzerinden çıkılan ilanlarda kurumun ruhunu, tutkusunu ve farklılığını da göstermeliyiz. Kısacası ilanda şunlara yer verebiliriz;

– Görev tanımlarına
– Aranan niteliklere ve becerilere
– İş ortamınına
– Kurum kültürüne

Ayrıca teknolojiye ayak uydurmalı ve Iphone, Blackberry, Android telefonlar ve tablet bilgisayarlarla ilanlarımıza erişimi sağlamalıyız. Sosyal medyayı kullanarak hem daha hızlı adaylara ulaşabilir, hem de maliyetlerimizi minimize edebiliriz.

Tribehr’ın yaptığı araştırmanın sonuçlarını göre;

  • Adayların %8.3’ü mobil cihazlarıyla ilanlara ulaştı.
  • Sosyal medya ziyaretlerinin %61’i ve sosyal medya uygulamalarının % 95’i ilanlar paylaşıldıktan sonraki ilk 7 gün içerisinde gerçekleşmekte.
  • Adayların %4’ü diğer bağlantılardan, %23’ü e-postalardan, %35’i sosyal medya bağlantılarından ve %38’i kurumsal internet sitesinden ilanlara ulaştı.
  • İlanı okuduktan sonra adayların %67’si internet sitesinden çıktı, %4’ü bildirimlere üye oldu, %9’u başvurdu, %20’si gözden geçirdi.

 

Sosyal Medyada İş İlanları

 

 

Bu yazım 07.05.2012 tarihinde infopik.com’da yayımlanmıştır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum yaz

E-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanları doldurun. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Kurumlar için Oryantiring

  Oryantiring sporunu ve kurumsal hayatta yer almasını daha önce duydunuz mu? Ben de çok yeni öğrendiğim bu konuyu sıcağı...

Kapat