Anasayfa » Seçme ve Yerleştirme » Mülakatı Kim/Kimler Yapmalı?

Mülakatı Kim/Kimler Yapmalı?

             Günümüzde hala insan kaynakları departmanının sağlayacağı stratejik başarı göz ardı edildiğinden insan kaynakları departmanı her şirkette bulunmamaktadır.  Dolayısıyla da seçme ve yerleştirme sürecini kimi zaman şirketten herhangi birim yapabiliyor. Ya da bulunsa bile seçme ve yerleştirme sürecini yine başka birimlerden kişiler yürütebiliyor daha doğrusu bu işi başkasına devrebiliyorlar. Şirkette çalışacak tüm personel ile ilgili seçme ve yerleştirmeyi insan kaynakları departmanı yapmalı, pozisyon ayrımına gitmemeli, iş yükü olarak görmemelidir. Daha sürecin en başında işten kaytarma yapılırsa verimi en aza indirgemiş oluyorsunuz.

            Mülakatı doğru kişilerin yapması gerekiyor. Bu süreci sohbet gibi düşünüp, o pozisyonla ilgili ilgisiz sorular sormak bir sanat değil aksine aday karşısında şirket imajnı zedeleyen bir süreç olmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle ya da rastgele sorularla doğru kişiyi işe almak mümkün değildir.

  Mülakatı kim yapmalı kısmına gelirsek;

– Öncelikle insan kaynakları departmanından olan kişiler

– Sonrasında adayın bağlı olacağı departmandaki yöneticiler

– Son olarak da gerekli olduğu taktirde üst düzey yöneticiler

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum yaz

E-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanları doldurun. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Kadınların Çalışma Hayatında Karşılaştığı Sorunlar

  Ah kadınlar... Ne çok göze batıyoruz değil mi?  Dok. Öğr. Aslı Vural, Öğr. Gör. Burçak Kızıltan, Dok. Öğr. Bahar Barut...

Kapat