Anasayfa » Ücret ve Yan Haklar » Kayıt İçerisindeki Kayıt Dışılık

Kayıt İçerisindeki Kayıt Dışılık

               

 

 

 

 

 

 

                    

 

                    Özel sektörde çalışanların büyük çoğunluğu maalesef aldığı ücret üzerinden bordrolu gösterilmiyorlar.  Bunlarla ilgili olarak o kadar çok şikayet mailleri geliyor ki keşke yetkili merci olabilseydim diyorum. İşverenler mesela, 1500 TL net maaş ödedikleri çalışanların ücretini  asgari ücret  (837 TL brüt) gösterip, bunun üzerinden vergisini ve sigorta primini ödüyorlar.  Bu durum hem devlet açısından hem de çalışan açısından zararlar oluşturuyor.  Çalışanın ücretini aldığı gerçek ücretten değil de asgari ücret gösteren ve aynı zamanda vergisini ve sigorta primini asgari ücret üzerinden yatıran işverenlere cezai işlem yapılmaktadır. Bu durum kayıt içerisindeki kayır dışılılık olarak tanımlanıyor. Yakın zamanda bu durumla ilgili düzenlemeler yapıldı ve yapılmaya devam edilmekte.

 

 

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

1 Yorum

  1. Maalsef acı bir durum..İşverenler sırf maliyet en aza insin diye böyle bir yönteme başvuruyor.Neden benim gelecegimden çalıyorsun..Diyorsun İşverene oda kapıyı gösteriyor..Git..Bunu kim denettleycek peki..Çalısanlar mı devlet mi..

Yorum yaz

E-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanları doldurun. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Kurumlar için Oryantiring

  Oryantiring sporunu ve kurumsal hayatta yer almasını daha önce duydunuz mu? Ben de çok yeni öğrendiğim bu konuyu sıcağı...

Kapat