Anasayfa » Haberler » İş görüşmesinde şok istek: Facebook şifreni ver!

İş görüşmesinde şok istek: Facebook şifreni ver!

 

 

 

 

 

 

 

 

İş mülakatına giren bir kişi kendisini en çetin sorulara dahi hazırlamalı. Ancak bu soruların da tabi ki bir sınırı olmalı…

 

İşverenlerin işe alacağı kişinin Facebook profilini kontrol etmesi anlaşılabilir bir seçim. Sonuçta sosyal ağ paylaşımlarından biri hakkında önemli ölçüde fikir edinmek mümkün. 

 

Ancak son zamanlarda gelen haberler, Facebook konusunda bazı işverenlerin işi birkaç adım ileri götürmeye başladığını gösteriyor. 

 

Mesela, New York’lu bir istatistikçi olan Justin Bassett’ın yaşadıklarına bakalım. Girdiği son iş görüşmesinde Bassett’tan Facebook kullanıcı adı ve şifresi istendi. Bassett, iş başvurusunu hemen  geri çekti. Ancak hatırlatalım; herkes bir iş imkanına sırtını çevirecek lükse sahip olmayabilir. 

 

Bir kişinin internetteki profiline göz atmak, evinin açık penceresinden içeriyi gözetlemek ise, Facebook şifresini sormayı evinin anahtarlarını istemek olarak görebiliriz. 

 

Bu yaşanan ilk örnek değil ne yazık ki. 2010 yılında güvenlik görevlisi olan Robert Collins benzer bir talep karşısında şifrelerini vermek zorunda kalmış, “Ailemi geçindirmek için o işe ihtiyacım vardı” diye konuşmuştu. 

 

O halde biz de insan kaynakları yöneticileri ve işverenlere seslenelim. İşe alacağınız kişinin gizlilik ayarları izin verdiği ölçüde sosyal medya paylaşımlarına bakmakta tabi ki özgürsünüz. Ancak işe ihtiyacı olan kişilerin zayıflıklarından faydalanıp, Facebook veya Twitter şifresini istemek en hafif tabirle “ayıp” kaçıyor. 

 

Lütfen bu da “her firma yapıyor” diye normalleşen bir mülakat tekniğine dönüşmesin. 

 

Kaynak: www.dipnot.tv

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Yorum yaz

E-mail adresiniz hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Yıldızlı alanları doldurun. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Kadınların Çalışma Hayatında Karşılaştığı Sorunlar

  Ah kadınlar... Ne çok göze batıyoruz değil mi?  Dok. Öğr. Aslı Vural, Öğr. Gör. Burçak Kızıltan, Dok. Öğr. Bahar Barut...

Kapat